Doğal Çevre Nedir?

26 May 2012 | 13.048 okunma


Doğal çevre nedir? yaşadığımız ve etkileşimde bulunduğumuz ortam anlamına gelmektedir. Doğal çevre konusunda insanoğlunun duyduğu en büyük endişe birgün gelip bu doğal çevrenin yok olacağıdır. Bu endişenin sebebide yine insanoğlunun kendisidir. İnsanlar sanayi devrimi sonrası büyük çevre felaketlerine yol açmışlardır. Bu üretimler sonucunda doğal çevre büyük ve negatif yönlü etkiler görmüştür.

Negatif yönlü insanoğlunun yaptığı bu olaylar sayesinde doğal çevre artık yok olma aşamasına gelmiştir. Bugün dünyaya baktığımızda neredeyse heryerde bayrağını diken insanoğlu artık sadece bayrağını dikmekle kalmıyor o bölgedeki tüm hayatıda etkiliyor. Özellikle ileri teknoloji geliştikçe doğal çevre hepten zarar görmeye başlamıştır. Bu yüzden artık bu tarz sahte değerlendirmelerle insanoğlunun çevreye zarar vermesini devam ettirmeye çalışılmamalı aksine artık tüm dünya açısından yapılacak büyük işler düşünülmelidir.

doğal çevre

İnsanoğlu her zaman zarar vermemiş bazı durumlarda da yararlı işler yapmıştır. Özellikle türü yokolmaya yüz tutmuş hayvan nesillerini korumaya alarak dünyanın ve aynı zamanda doğal çevrenin bir parçası olan hayvanları desteklemiştir.

Doğal çevre nedir? dediğimiz şey aslında insanoğlunun yaşayabileceği tek tür ortamı anlatıyor. Bu ortam eğer geri döndürülemeyecek büyüklükte yok olmaya başlarsa artık insanoğlunun yavaş yavaş sonu geliyor demektir. Büyük devletler bu çevre felaketlerine geri dönülemeyecek önlemler almalıdır. Özellikle küresel şirketler bu çevre felaketlerinin başını çekmektedir. Bu felaketleri su kirlenmesi, hayvan katliamları, ormanların kesilmesi, ozon tabakasının delinmesi gibi maddeler halinde sayabiliriz.

Biraz önce de söylediğimiz gibi sanayi devrimi sonrasında insanoğlunun “gelişmesi” yani artık fabrikalarda dev üretim tesisleri kurarak yapay ürünler elde etmeye başlaması ve dünyanın en büyük değerinin globalleşme ve para gibi kavramlar haline gelmesi sonra artık dünya yavaş yavaş yaşanamayacak bir hâl alıyor. Bu gidişatın sonu bir felaket ve insanların kitlesel halde zarar görmesi olabilir.

Bilim insanlarını dinlemeli ve bir an önce dünya kaynakları belirlenerek tüm ekonomik, mali ve sosyal planlamaları yapmalıyız. Önlenemez nüfus artışı ve ülke sayılarının artması sonucunda gideceğimiz yeri artık görüyoruz. Bir ata sözü vardır “görünen köy kılavuz istemez” diye. Bu çevre felaketleri için söylenebilecek en iyi sözlerden birisi bu. Yani demek istediğimiz şey, artık insanoğlu “para” denilen kavramın ne kadar çevreye zarar verdiğini anlamalı ve bir an önce önlemler almalı. Tabiki başka tür daha verilmli olabilecek önlemlerde alınabilir fakat tekrar bu felaketlerin temelinde yatan dürtüyü inceleyelim. http://www.araoku.com/ Biraz önce felaketlerin başını küresel şirketlerin çektiğini söylemiştir. Bu şirketlerin tek amacı para kazanmak olduğu için daha çok kâr elde etmek için atıklarına gerekli işlemleri yapmıyorlar ve fakir ülkelere bu atıkları gönderiyorlar. Böylece doğal çevre dediğimiz ortam yavaş yavaş yok olmaya başlıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.6/10 (43 votes cast)
Doğal Çevre Nedir?, 7.6 out of 10 based on 43 ratings Yazıya gelmek için şunları aradıları:
Bunuda oku

10 yorumlar

 1. oyun

  çok faydalı bir yazı olmuş eline sağlık araoku.com

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.9/5 (7 votes cast)
 2. KeSkiNPeDRo

  hıc faydalı degıl

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (6 votes cast)
 3. ÖdevAraştıranKız

  çok gzl bi yazı olmuş ellerinize sağlık thanks:)))

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
 4. ÖdevAraştıranKız

  Çok Gzl Olmş Ellerinize Sağlık.Uzun Yazıları Pekk Sevmem Ama Nese.Çok Güzel.ThAnKsss.::)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.2/5 (6 votes cast)
 5. Blue

  Yani bilgiler çok güzel ama çok uzun çok da işime yaradı sayılmaz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 6. bu ne ya çok uzun bu sayfayı kullanmıcam ıyyyyyyyyyyyyyy

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 7. DARK

  KÖTÜ BİR ANLATIM SUNMUŞ VE AYRICA ÇOK TA UZUN

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 8. zehra

  Burada anlatılan bilgiler için sağolun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Bir Yorum Yaz

*