İstiklal Marşı Anlamı Açıklaması (1. Kıta)

02 May 2012 | 4.514 okunma


türk bayrağı

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
O benimdir, o benim milletimindir ancak!

Şair, Türk milletine sesleniyor; İstiklal bağımsızlık demektir, Bayrakta onun sembolüdür. Ne şartlar altında olursa olsun bayrağın dalgalanmaya devam edeceğini söylüyor.

Şair bu topraklar üzerinde Türk ulusunun varlığına işaret eden bir ev, ocak yaşayan tek Türk bulundukça İstiklalin sembolü sancağımızın sonsuza kadar var olacağını ve göklerde dalgalanacağını belirtiyor. Çünkü o bayrak, milletimizin hür olduğunu ispatlayan bir simgedir ve bize aittir. Ayrıca bu dörtlükte bir benzetme yapılmıştır.

Bayrak bir yıldıza benzetilmiştir. Yine bu dörtlükte şafak, sancak ve ocak arasında hapsinin kırmızı olması açısından bir renk ilgisi vardır. Har insanın gökte bir yıldızı vardır. Eğer o yıldız parlarsa o insanın şanslı ve talihli olacağı eğer donuksa hasta olacağı anlaşılır. Eğer o yıldız kayarsa o insanda ölür. Bayrağımız da milletimizin yıldızıdır.

İst. Marşının yazıldığı sırada her ne kadar donuk idiyse sonra yine parlamaya devam edecektir. Şairin buna güveni vardır. Hiç kimse nasıl gökteki yıldıza erişemezse; hiçbir düşman da bayrağımıza el süremez. Milletimiz kahraman, güçlü, onurlu ve çalışkandır. Böyle bir milletin bayrağı da asla sönmeyecektir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.6/10 (35 votes cast)
İstiklal Marşı Anlamı Açıklaması (1. Kıta), 5.6 out of 10 based on 35 ratings Yazıya gelmek için şunları aradıları:
Bunuda oku

Bir Yorum Yaz

*