Korona Virüse Yakalanınca İlk Neler Yapmalıyız? - Ara Oku - Eğlenceli Bilgi Portalı

Home Top Ad

Responsive Ads Here

Post Top Ad

13 Temmuz 2020

Korona Virüse Yakalanınca İlk Neler Yapmalıyız?


Coronavirüs Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı?

Kanıta dayalı şüpheler olması lazım. Yurt dışı seyahatiniz varsa ya da yurt dışından yeni gelmiş birisiyle yakın temasınız olduysa, öksüren, aksıran veya ateşli birisiyle temasınız olduysa, sizin hiç bir şikayetiniz olmasa da, sevdiklerinizle ve özellikle 60 yaş üstü kişilerle temasınızı kesmelisiniz. Evde izinli kalmalısınız. Bu izinli olduğu dönemde, semptom yani ateş, öksürük yada kırgınlık başladığı andan itibaren, sağlık kuruluşuna bile kapısından girerken de maske takarak girmelisiniz. Çocuğunuzla veya eşinizle olan temaslarınızda sınırlama ve bütün eşyalarınızda ayırmanız gereklidir.

Coronavirüs'de 14 Gün Kuluçka Süresi Nedir?

İkinci günü başlar ve ikinci günden sonra 14 güne kadar herhangi bir günde olabilir. Bu durum yaşa, cinsiyete ve altta yatan hastalıklara bağlı olarak oluşur. 14 gün olmasının sebebi, bu enfeksiyonun hafif de geçse bulaştırıcılığı devam ediyor, sorun budur. Sizin 14. gün ağır belirtiniz olacak anlamına gelmiyor, bu bilgi özel bir ayrıntıdır. Bir başkasını hasta etmeye yada bulaşımının hızlanmasını engellememiz gerekiyor.


Coronavirüs'den Korunmak İçin Sosyal Mesafe Ne Kadar Olmalı?

Normal şartlarda bütün viral hastalıklarda, solunum yoluyla geçebilecek veya temasla geçebileceklerde, 1 metre çapında sosyal mesafeden bahsediyoruz. Fakat bu virüsü 3 aydır tanıyoruz, çok yeni bizim için. Bildiğimiz önceki kanıta dayalı yaptığımız deneyimlerden kaynaklanan 1 metre mesafe içerisinde, özellikle burun ve ağız mukozasından hapşırma, öksürme, ani hareketlerle ve el temasıyla birbirimize geçebilecek durumlarda, 10 saniye bile bulunsanız, birisi size hapşurduğunda bu virüsü alma riskiz var. Tabi maskeniz yoksa yada üzerinizde uygun ve sizi koruyan bir şey yoksa.

Evde Karantina Ortamı Nasıl Sağlanır?

Özellikle çocukla, eş ile ve evdeki diğer büyüklerle temasımızda kullanılan bütün eşyalarımızı ayırmamız gerekiyor. Yatakları ayırmak, havluları ayırmak ve dışarıdan yemek siparişi dahil olmak üzere teması minimuma indirmemiz gerekiyor. Sadece el hijyeni değil, korunması gereken kişilerin odadan çıkarken bile maskesini takması gerekiyor. Maskeyi burnunu ve ağzını düzgün kapatması ve maskeyi dışarıdan çok dikkatlice tutup yenisini takarak kullanmalıyız. Doğru maske kullanılmadığında malesef çok daha fazla çevreye bulaşabiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad